Eliminacje do Kazimierza

 Znalezione obrazy dla zapytania grafika kapelusz ludowy Eliminacje do  Festiwalu w Kazimierzu

          W sobotę 6 kwietnia 2019 r. w sali widowiskowej GOK- w Suścu  odbyły się przesłuchania solistów  i zespołów ludowych, w celu wyłonienia reprezentantów do dalszego etapu konkursu w Kazimierzu.

 Na susieckiej scenie, przed szanownym i utytułowanym jury, wybierającym szczęśliwców do drugiego etapu eliminacji w Lublinie,  zaprezentowało się 6 solistów i 10 zespołów z powiatu tomaszowskiego i zamojskiego.  Mimo dwóch miesięcy prób z najstarszymi piosenkami z Łosińca i śpiewu na cały regulator, musieliśmy zadowolić się tylko brawami. Chociaż wysłuchanie znanych, bardziej wczuwających się w klimat Kazimierza wykonawców, również można zaliczyć do zebranych profitów. Tak więc ostatecznie „Kwiaty Roztocza”, „Olszanka”, „Jutrzenka” i Parzanki” pojechały do domu, a najstarsze stażem „Grabowiczanki” wybiorą się na dalsze zmagania do Lublina. Gratulujemy zespołowi ! Trzymamy kciuki!

Festiwal w Kazimierzu jest konkursem specyficznym. Tak jak dachy tego magicznego miasteczka muszą być czerwone, tak i muzyka ludowa tam rozbrzmiewająca musi być odpowiednio archaiczna, a więc nieosiągalna już w wielu wiejskich środowiskach. A na straży tego regulaminu stoi słynny pies „WERNIX” a nie jest on pieskiem, nie, nie!… 

                                                                                                                             Marian Mandziuk

Dodatkowe informacje