Kolęda na ludowo

                          Kolęda na ludowo

Ubóstwo rodzimej kultury ludowej w tradycyjnym, bo przecież wiejskim środowisku, skłoniło nas do zajęcia się kultywowaniem pieśni ludowych związanych z naszym regionem i nie tylko.

 Aby jednak ta tradycja śpiewania pieśni, a w ostatnim czasie  śpiewania kolęd była przekazywana z pokolenia na pokolenie, najlepiej jest pokazać to młodszym na własnym przykładzie; jak dawniej śpiewano, jakie były obrzędy i zwyczaje, i jaki to miało wpływ na życie naszych przodków. Właśnie w ostatni czwartek 31 stycznia nadarzyła się okazja, aby te cele realizować. Zespół „Kwiaty Roztocza” został zaproszony do Szkoły Podstawowej w Łosińcu na „Wieczór kolęd na ludowo”. Było to miłe spotkanie podczas,  którego poczuliśmy wspólną więź ze szkolną młodzieżą.

Wiele osób zdaje sobie sprawę ze znaczenia kultury ludowej w tworzeniu  narodowej, jej doniosłości w umacnianiu najgłębszych więzi tożsamości kulturowej, integrującej nasze społeczeństwo. Wiele osób rozumie potrzebę hołubienia tego co nas spaja i odróżnia od innych. Wiele osób widzi zanikanie tradycjii, brak jej przenoszenia w młode pokolenie. Niby wszystko oczywiste; trzeba tylko wspierać, rozwijać, współpracować, pomagać, popularyzować. To oczywiste i pewnie by tak było, gdyby nie ci, którzy rozumieją ale trochę mniej. Dlatego kondycja naszej rodziny folklorystycznej ma się nieco gorzej niż u sąsiadów.

Zespół nasz ceniąc sobie powyższe priorytety wyszedł do młodego pokolenia z szerokim przekrojem pięknych polskich kolęd, od XVII - wiecznych po współczesne. Dodatkową atrakcją tego spotkania było wspólne kolędowanie,  kolędowe „wspominanki” pani Janiny Mandziuk i innych członków zespołu oraz słodki poczęstunek dla uczestników spotkania. Uczniowie skorzystali z okazji i spróbowali także własnych sił w grze na bębnie, skrzypcach, gitarze i tamburynie - a radości przy tym było wiele.

Zespół „Kwiaty Roztocza” gratuluje wysokiej świadomości  widowni, która pojawiła się w szkole mimo późnych godzin wieczornych, a byli to nie tylko uczniowie z naszej szkoły, ale również ich rodzice, dziadkowie, dyrekcja szkoły oraz jej pracownicy i nauczyciele.

Takie wielopokoleniowe spotkanie z zespołem, który pielęgnuje kulturę ludową, przynosi korzyści i daje dużo satysfakcji. Przy okazji wszyscy przypomnieli sobie, że kolędy najpiękniej brzmią wieczorem.

                                                                                         - Marian Mandziuk

 

Dodatkowe informacje