Chlebowe Święto w Łosińcu

Niedziela 26 sierpnia, pod znakiem niepewności postawiła przebieg  uroczystości dożynkowej w Łosińcu; ochłodzenie, niżowe zawirowania, mogły skomplikować to ważne, doroczne święto, dla niestety już nielicznych prawdziwych rolników.

 I te prognozy niestety się spełniły.  Tzw. „Esek” z kosiarką na czele dożynkowego korowodu, nie przestraszył deszczowych chmur i zaczęło padać,  ale mimo chłodu i deszczu, delegacje niosące dożynkowe wieńce, prezentowały się ciekawie i szczególnie uroczyście. 

Nasze Panie z Kwiatów Roztocza, niosące przygotowany przez siebie i Stowarzyszenie - Dobre Sąsiedztwo wieniec dożynkowy, wyróżniały się nie tylko urodą i pięknymi, ludowymi strojami  tomaszowskimi, ale również pomysłem na uczczenie tegorocznych żniw. Piękny, kolorowy wieniec, w postaci korony biało-czerwonej, zwieńczonej krzyżem, zachwycał swoją prostotą i umiejętnym połączeniem kolorów. Jednak najważniejszym elementem tego wieńca to było jego serce, wyeksponowane w jego centrum: duży ozdobny chleb, upieczony z tegorocznej mąki, z ziarna zebranego na łosinieckich polach. Tak piękny, świeży i pachnący chleb mogła upiec tylko jedna piekarnia w okolicy - "Piekarnia A S Sakbaj Adam Kulas", której składamy serdeczne podziękowania. Chleb wyglądał przepięknie, ale to dopiero po skosztowaniu mogliśmy ocenić jego niezwykłe walory smakowe. Po prostu najlepszy chleb pod słońcem. Smakował i pachniał jak chleb upieczony przez mamę „gdy wracałem zdyszany ze szkoły”. Gratulujemy właścicielom piekarni tak wspaniałego wypieku!

Zespół Kwiaty Roztocza dodatkowo uatrakcyjnił dożynki śpiewając pieśni ludowe związane z tym świętem.

                                                                                                        - Marian Mandziuk

 

 

Dodatkowe informacje