Na sąsiedzkiej miedzy

Na sąsiedzkiej miedzy.

Wprawdzie nie było na niej owocującej gruszy, ani krzewów i ziół pachnących, ani nawet pożółkłej słoniny z apetytem przegryzanej czerstwym chlebem,  ale i ten repertuar, którym udało się uraczyć miłych gości przy stołach zwanych ”miedzą”, był wystarczający jak wieść gminna niesie.       

W minioną niedzielę 23 października 2016 roku Stowarzyszenie - Dobre Sąsiedztwo po raz trzeci przypomniało światu, że relacje sąsiedzkie są nie tylko esencją działalności naszego stowarzyszenia, ale są również istotne dla całkiem sporego i opiniodawczego gremium naszego gminnego quorum.

Ideą III Dnia Sąsiada było zebranie w Świetlicy nad Źródełkiem tych  mieszkańców naszej gminy, którzy prezentują najbardziej optymistyczne podejście do życia. Takimi niewątpliwie są nasze zespoły śpiewacze: „Szumy”, „Parzanki”, „Grabowiczanki”, „Olszanka”, „Sopocka Nuta”, „Jutrzenka”, „Zagórzanki” i „Kwiaty Roztocza”. Ku naszej radości, wszyscy chcieli zasiąść przy jednym stole i tak też się stało. Nie dotarł tylko usprawiedliwiony zespół z Ciotuszy. Zespoły śpiewacze pokazały nową jakość demokratycznego społeczeństwa obywatelskiego, potrafiącego funkcjonować w oparciu o oddolne i poziome struktury. Jasny to dowód na to, że folklor wiejski oparł się bolszewizmowi, i że postkomunizm też nie da rady mu zaszkodzić.

Przy skromnym, przyrządzonym własnym sumptem i wysiłkiem poczęstunku, przygotowanym i spontanicznym śpiewom nie było końca. Siedmiogodzinna uroczystość z tańcami, do których przygrywał nam zespół w składzie: Marek Maciejko, Ola Maciejko oraz Mirek Jedliński, zakończyła się hołubcami i zelówek ścieraniem. Całość przedsięwzięcia przebiegała na przyzwoitym poziomie pod okiem Dyrektor GOK Pani Joanny Kowalczuk i Sekretarza UG w Suścu Pana Tadeusza Suskiego.

apm

 Dzień Sąsiada w oku kamery:

 

Dodatkowe informacje