Święto Ziemniaka

-najbardziej wiejskie święto na wsi.

Ziemniak zwany kartoflem to niewątpliwie czarodziejski owoc. Być może dlatego, że kojarzy nam się z tradycyjnym schabowym, a może dlatego, że ma typowo rolnicze, ziemne pochodzenie to nie skupia na sobie uwagi całego społeczeństwa, a tylko i aż określone elity bardziej środowiskowe niż polityczne. Taki niepozorny ziemniaczek, a potrafi zbratać ludzi lepiej niż najbardziej dostojna instytucja.

 

Zakończenie lata i początek jesieni to dla „Kwiatów Roztocza”miłe wrażenia z udziału w imprezach kulturalnych. Pierwsze święto to był Piknik rodzinny na zakończenie lata, który odbył się w naszym Oseredku, a drugie Dzień pieczonego ziemniaka u sąsiadów w Pasiekach. Pierwsze z udziałem wielu kół gospodyń i wielu zespołów śpiewaczych, drugie z jesiennymi „Kwiatami Roztocza” i bardzo licznie zgromadzonym miejscowym środowiskiem. To właśnie w Pasiekach, w kręgu magii ziemniaka nasze „Kwiaty Roztocza” miały przyjemność zaśpiewać dla mieszkańców z sąsiedniej gminy, którzy nas zaprosili, a zrozumiałe, że serdeczne zaproszenia nie tylko sprawiają przyjemność, ale i zobowiązują. Dlatego mobilizacja po naszej stronie była maksymalna.

W obydwu przypadkach zostaliśmy bardzo gościnnie przyjęci i razem z gospodarzami tych uroczystości tańczyliśmy i śpiewaliśmy. I nie będzie w tym żadnej przesady, a raczej głęboka refleksja jeśli powiem, że dobrze jest bawić się z przyjaciółmi, ale jeszcze lepiej z sąsiadami.

- apm

Kwiaty Roztocza na gościnnych występach w Pasiekach i Oseredku:

Dodatkowe informacje